Skip to Main Content

Textbook Affordability Heroes

Highlighting UAA and APU faculty who have gone above and beyond for their students in relation to zero-textbook cost (ZTC) courses, open educational resources (OER), or open education more broadly.

In This Guide

Textbook Affordability Heroes: Adopters

The following professors taught at least one course with zero textbook or course materials costs (ZTC), including but not limited to open educational resources (OER), since spring semester 2021. See our full criteria for inclusion.

University of Alaska Anchorage

Deidre Berberich, Accounting
Soren Orley, Accounting
Stasia Straley, Accounting
Jesse White, Aerospace Science ROTC
Laurie Needer, Aerospace Science ROTC
Paula Luedtke, Aerospace Science ROTC
Robert Schabron, Aerospace Science ROTC
Tyler Remkus, Aerospace Science ROTC
Michael Moravec, Air Traffic Control
Philip Manougian, Air Traffic Control
Edgar Blatchford, Alaska Native Studies
Haliehana Stepetin, Alaska Native Studies
Kayley Babic, Alaska Native Studies
Libby Eufemio, Alaska Native Studies
Panigkaq Agatha John-Shields, Alaska Native Studies
Sondra Shaginoff-Stuart, Alaska Native Studies
Shirley Kendall, Alaska Native Studies
Adam Dunstan, Anthropology
Diane Hanson, Anthropology
Emily Corley, Anthropology
Mallory Anctil, Anthropology
Ryan Harrod, Anthropology
Cambid-J Choy, Art
Garry Mealor, Art
Graham Dane, Art
Hollis Mickey, Art
John Coyne, Art
Karen Urroz, Art
Kristy Summers, Art
Lucas Elliott, Art
Mariano Gonzales, Art
Michael Conti, Art
Radmila Moon, Art
Steven Godfrey, Art
Thomas Chung, Art
Michelle Cullen, Astronomy
Riley Smith, Astronomy
Travis Rector, Astronomy and Physics
Dane Leary, Aviation
Ishmael Cremer, Aviation
Lily Cremer, Aviation
Matthew Stepp, Aviation
Sharon LaRue, Aviation
Levi Hohl, Aviation Maintenance
Scott Wasmer, Aviation Maintenance
Alicia Holmgren, Biology
Amanda Zuelke, Biology
Audrey Taylor, Biology
Becky Brown-Watson, Biology
Blake Meador, Biology
Deborah Tobin, Biology
Douglas Causey, Biology
Elvin Brown, Biology
Eric Bortz, Biology and Microbiology
Harold Gridley, Biology
Heather Riley, Biology
Jason Burkhead, Biology and Chemistry
Jeffrey Welker, Biology
Jeremy Buttler, Biology
Jeremy Nettleton, Biology
Jessica Pinard, Biology
Kelly Ireland, Biology
Kelly Mitchell, Biology
Kristy Menning, Biology
Lori Davis, Biology
Patrick Sullivan, Biology
Rachael Hannah, Biology
Rachel Gingras, Biology
Tami Hedges, Biology
Tyler Fox, Biology
Amber Sweetland, Business Administration
James La Belle, Sr., Business Administration
Sharon Lind, Business Administration
Adeline Schlabaugh, Chemistry
Andrew Strandjord, Chemistry
Cindy Trussell, Chemistry
Colin McGil, Chemistry
John Sirois, Chemistry
Mark Martinson, Chemistry
Mark McCoy, Chemistry
Matthew Prnka, Chemistry
Ryan Flanagan, Chemistry
Teresa Ulrich, Chemistry
Zachary Redman, Chemistry
Matthew Bray, Civil Engineering
Michele Yatchmeneff, Civil Engineering
Osama Abaza, Civil Engineering
Scott Hamel, Civil Engineering
Amber Worthington, Communication
Barbara Harville, Communication
Doug Parry, Communication
Jacelyn Keys, Communication
Joy Mapaye, Communication and Journalism & Public Comm.
Mark Bruner, Communication
Marsha Olson, Communication and University Studies
Michelle Scaman, Communication
PikHa Soo, Communication
Sarah Smith, Communication
Steven Johnson, Communication
Teresa Barton, Communication
Tzu-Chiao Chen, Communication
David Atcheson, Community Education
Christian Foster, Computer & Networking Technology
Harry Banks, Computer & Networking Tech
Bogdan Hoanca, Computer Info Systems
Matthew Bieber, Computer Info & Office Systems
Kathrynn Hollis-Buchanan, Computer Info & Office Systems
Christoph Lauter, Computer Science & Computer Engineering
Frank Moore, Computer Science & Computer Engineering
Glenn Chappell, Computer Science & Computer Engineering
Kenrick Mock, Computer Science & Computer Engineering
Orion Lawlor, Computer Science & Computer Engineering
Sebastian Neumayer, Computer Science & Computer Engineering
Shawn Butler, Computer Science & Computer Eng
Steve Johnson, Computer Science
Darryl Jordan, Construction Management
Dena McChargue, Culinary Arts
Judith Mack, Culinary Arts
Kellie Puff, Culinary Arts
Gabriel Harvey, Dance
Jill Flanders-Crosby, Dance
Melissa Jabaay, Dance
Laura Stoddard, Dental Assisting
Jessica Ross, Dental Hygiene
Tammy Sanderson, Dental Hygiene
Carrie King, Dietetics & Nutrition
Darci Topp, Dietetics & Nutrition
Leslie Redmond, Dietetics & Nutrition
Karen Ward, Disability & Long-Term Support
Ken Hamrick, Disability & Long-Term Support and Human Services
Ralph Townsend, Economics
Hilary Seitz, Education: Early Childhood
Kimberlee Saunders, Education: Early Childhood
Kitty Deal, Education: Early Childhood
Wei-Ying Hsiao, Education: Early Childhood
Jens Munk, Electrical Engineering
Mohammad Heidari Kapourchali, Electrical Engineering
Todd Petersen, Electrical Engineering
Steven VinZant, Electronics Technology
Chris Taylor, Engineering Science
Matthew Cullin, Engineering Science
Thomas Ravens, Engineering Science
Daniel Kline, English
Ronald Spatz, English
Tara Palmer, English as Additional Language
Amanda Glazier, Environmental Studies
Dorn Van Dommelen, Environmental Studies and Geography
Lia Slemons, Environmental Studies
Rachel Mills, Environmental Studies
Sudarsan Rangarajan, French
Brenna Hughes, Geographic Information Systems
Caixia Wang, Geographic Information Systems
Edward Berg, Geology
Janelle Sikorski, Geology
Kimberly Mackey, Geology
Kynan Hughson, Geology
Lee Munk, Geology
Logan Wieland, Geology
Mohamed Aboushanab, Geology
Nolan Vlahovich, Geology
Sarah Gerken, Geology
Simon Kattenhorn, Geology
Taz Tally, Geology
Walter Zimmerman, Geology
David Brock, Geomatics
Gennady Gienko, Geomatics
Isaiah Ditmer, Geomatics
Amy Urbanus, Health
Kristin Bogue, Health
Kristofer Black, Health
Megan Kouremetis, Health Care Assisting
Daryl Frisbie, History and Political Science
Deborah Lorence, History
Elizabeth Dennison, History
Gail Renardson, History
Ray Ball, History
Amanda Metivier, Human Services
Jana Engle, Human Services
Julia Person, Human Services
Sara Longan, Human Services
Yvonne Chase, Human Services
Dennis Humphrey, Humanities
Dane Parks, Industrial Technology
Dennis Bromley, Industrial Technology
Isaac Deaton, Industrial Technology
Karl Pulliam, Industrial Technology
Yuki Moore, Japanese
Bryan Meshke, Journalism & Public Communication
Elizabeth Arnold, Journalism & Public Communication
Paola Banchero, Journalism & Public Communication
Patricio Espinoza, Journalism & Public Communication
Rebecca Palsha, Journalism & Public Communication
Ingrid Johnson, Justice
Troy Payne, Justice
Ann Whitley, Kinesiology
George Keeney, Kinesiology
Jean Marcey, Kinesiology
Deborah Periman, Legal Studies
Robert Henderson, Legal Studies
Deborah Mole, Library Science
Jane Fuerstenau, Library Science
David Bowie, Linguistics and English
Anthony Gerasch, Jr., Marine Technology
David Horne, Marine Technology
Jeremiah Stewart, Marine Technology
Kenneth Stewart, Marine Technology
Aaron Richard, Mathematics
Alberta Harder, Mathematics
Anthony Gaussoin, Mathematics
Carolyn Fautanu, Mathematics
Debbie Narang, Mathematics
Donna Langley, Mathematics
Eric Andrews, Mathematics
Eric Gold, Mathematics
Jeffrey Johnson, Mathematics
Joan Haig, Mathematics
K. Joey Pavia-Jones, Mathematics
Kamal Narang, Mathematics
Mark Fitch, Mathematics
Megan Ossiander-Gobeille, Mathematics
Rachel Graham, Mathematics and Statistics
Rachel Hamilton, Mathematics
Samuel Cook, Mathematics
Stefanos Folias, Mathematics
Terri Manthey, Mathematics and Statistics
Getu Hailu, Mechanical Engineering
Jennifer Brock, Mechanical Engineering
Jifeng Peng, Mechanical Engineering
Danny Elmore, Medical Assisting
Lisa Nash, Medical Assisting
Suzanne Buie, Medical Assisting
Grace Leu Burke, Medical Lab Tech
Karen Kurtz, Medical Lab Tech
Melainie Duckworth, Medical Lab Tech
Brandon Briggs, Microbiology
Khrys Duddleston, Microbiology
Daryl Palembas, Military Science
Krista Paul, Military Science
Armin Abdihodzic, Music
Bruce Wood, Music
Chelsea Cook, Music
Elizabeth Anaya, Music
Grant Cochran, Music
John Lutterman, Music
Linn Weeda, Music
Mari Hahn, Music
Molly Buttars, Music
Rebecca Etukeok Johnson, Music
Timothy Smith, Music
Angelia Trujillo, Nursing
Annabel Moreno, Nursing
Emily Harvey, Nursing
Emily La Grander, Nursing
Kathleen Stephenson, Nursing
Lisa Ernest, Nursing
Margie Mete, Nursing
Megan Volkov, Nursing
Michele Burdette Taylor, Nursing
Peter Varney, Nursing
Rachelle White, Nursing
Susan Meskis, Nursing
Al Grant, Occupational Safety & Health
Phillip Galloway, Occupational Safety & Health
Paul Perry, Paramedical Technology
Tiffani Perry, Paramedical Technology
Katheryn Crowther, Pharmacy Technology
Hugh Deery III, Philosophy
John Mouracade, Philosophy
Raymond Anthony, Philosophy
Terrence Kelly, Jr., Philosophy
William Jamison, Philosophy
Becky Davis, Physical Education & Recreation
Benjamin Rush, Physical Education & Recreation and Kinesiology
Douglas Robbins, Physical Education & Recreation
Eric Wickenheiser, Physical Education & Recreation
Jennifer Mills, Physical Ed & Recreation
Leigh Lubin, Physical Ed & Recreation
Lindsay Knight, Physical Education & Recreation
Sarah Carter, Physical Education & Recreation
Sunday Stinson, Physical Ed & Recreation
Timothy Kelahan, Physical Education & Recreation
Jodi Pfeiffer, Physical Therapist Assistant
Andy Veh, Physics
Daniel Nichols, Physics
James Pantaleone, Physics
Katherine Rawlins, Physics
Mosaddeque Reza, Physics
Tesfaye Kibret, Physics
Kimberly Pace, Political Science
Britteny M. Howell, Population Health Sciences and COH Interprofessional
Corrie Whitmore, Population Health Sciences
Travis Hedwig, Population Health Sciences
Henry Haney, Process Technology
William Howell, Jr., Process Technology
Roger Hull, Project Management
EJ David, Psychology
Eric Murphy, Psychology
Gloria Eldridge, Psychology
Hattie Harvey, Psychology
John Petraitis, Psychology
Michelle Fellows, Psychology
Mychal Machado, Psychology
Patricia Sandberg, Psychology
Veronica Howard, Psychology
John Duffy, Public Administration
Amanda Loy, Radiologic Technology
Jim Barr, Radiologic Technology
Kathryn Slagle, Radiologic Technology
Curtis Bateman, Renewable Energy
Jennifer O'Neal, Social Work
Matthew Cuellar, Social Work
Chad Farrell, Sociology
Lora Vess, Sociology
Nelta Edwards, Sociology
Susan Harding, Sociology
Zeynep Kilic, Sociology
Alyssa Kleissler, Spanish
Rieken Venema, Statistics
Rusen Meylani, Statistics
Terrina Woods, Surgical Technology
Gary Gernstein, Technology
Kelly Smith, Technology
Colleen Metzger, Theater
Megan Gunderson, University Studies
Peggy Azuyak, University Studies
RaDeena Burgess, University Studies
Shamai Thacker, University Studies
Solveig Pedersen, University Studies
Valerie Svancara, University Studies
Judith Montalbano, Veterinary Assisting
Anthony Cavan, Welding Technology
Duwain Aamodt, Welding Technology
Hannah Prisk, Welding Technology
Jacob Keisling, Welding Technology
James Selkirk, Jr., Welding Technology
Patrick Adams, Welding Technology
Heather Nash, Women's Studies
Adrienne Studebaker, Writing
Aisha Barnes, Writing
Ami Reece, Writing
Andrea Gregovich, Writing
Andrew Harnish, Writing
Angela Andersen, Writing
Bethany Maile, Writing
Brian Thompson, Writing
Carrie Aldrich, Writing
Don Rearden, Writing
Douglass Bourne, Writing
Ed Lindquist, Writing
Elizabeth Waetjen, Writing
Emily Madsen, Writing
Gregory Hartley, Writing
Hannah Johnson, Writing
Jacqueline Cason, Writing
Jared Griffin, Writing
Jennifer McClung, Writing
Jordana Long, Writing
Lia Calhoun, Writing
Lisa Brooks, Writing
Margaret Baker, Writing
Martha Amore, Writing
Megan Ernst, Writing
Michael Dibattista, Writing
Morgaine Finch, Writing
Sara Rufner, Writing
Sarah Kirk, Writing
Sarah Prielipp, Writing
Shane Castle, Writing
Shannon Gramse, Writing
Sharon Emmerichs, Writing
Tara Lampert, Writing
Terrilyn Watts, Writing
William Rannals, Writing
Zebadiah Kraft, Writing

 

Alaska Pacific University

Beth Leonard, Alaska Native Studies
Victoria Hykes Steere, Alaska Native Studies
David Cichocki, Business
Laurie Wolf, Business
Lincoln Garrick, Business
Mary Michaelsen, Communication
Tim Remick, Digital Studio
Jared Parrish, Environmental Public Health
Joseph Sarcone, Environmental Public Health
Eric Redding, Humanities, Arts & Literature
Max Treinen, Liberal Studies & Critical Thinking
Bradley Harris, Marine Biology
Ian Williams, Mathematics
Nathan Anderson, Mathematics
Roman Dial, Mathematics
Annette Rearden, Nursing
Marcia Anderson, Outdoor Studies
Nora Miller, Psychology
Randall Dowd, Psychology
Kevin Jones, Religious Studies
Erin Larson, Sciences & Marine Biology
Jason Geck, Sciences
Timothy Rawson, Sciences


Note that while we are calling these faculty OER/ZTC Adopters, they may have done more than just abandon commercial products to adopt available OER/ZTC textbooks or course materials. The majority also redesigned their courses to work effectively with the OER/ZTC material. And some revised or even created new materials for their students!

Last update April 2022 for Spring 2022 semester.

Criteria for Inclusion

In order to be listed on this page, faculty must have taught at least one section of an undergraduate-level course that has zero course materials costs associated with it (for all required materials) from Spring 2021 to present.

Included Courses

Included courses must meet these criteria:

  • 000-, 100-, 200-, 300-, and 400-level (for UAA courses)
  • 10000-, 20000-, 30000-, and 40000-level (for APU courses)
  • Courses with instructor-led curriculum involving multiple students (excludes fieldwork, research, independent study courses, etc.)

Course Materials

Course materials are the primary materials used to convey course content. These include textbooks, lab manuals, and homework/courseware systems. Only course materials that are required for the course are considered in calculating the cost of course materials; optional materials are disregarded.

Course supplies are not included in course materials costs. These include calculators, art supplies, and lab safety equipment.

Suggest a Name

If you know of someone who should be included in this list, notify D'Arcy Hutchings (see Contact Me box on this page). After review of the course syllabus and/or reading list they will be manually added here. Note that this list was generated using bookstore data and there will be a delay each semester before new faculty are added. At UAA, only courses marked as ZTC/OER in Akademos are included automatically. At APU, since the APU bookstore system does not have a built-in means for declaring ZTC/OER courses, courses marked as No Text Required or those that link to an OER textbook are included automatically. Unfortunately, data from UAA community campus bookstores was not readily available at the time this list was created for automatically including faculty.

Contact Me

Profile Photo
D'Arcy Hutchings
Contact:
Instructional Design Librarian,
Associate Professor
dlhutchings@alaska.edu
907.786.1982